• Czarny Facebook Ikona
  • Czarny YouTube Ikona

Zamieszkałem w lesie, albowiem chciałem żyć świadomie, stawać w życiu wyłącznie przed najbardziej ważkim kwestiami, przekonać się, czy potrafię przyswoić sobie to, czego może mnie życie nauczyć, abym w godzinie śmierci nie odkrył, że nie żyłem. Nie chciałem prowadzić życia, które nim nie jest, wszak życie to taki skarb. Pragnąłem żyć pełnią życia i wysysać z niego całą kwintesencję, żyć śmiało i po spartańsku (…)

Henry David Thoreau, Walden

NASZA HISTORIA

Piotr Słabek

W połowie lat dziewięćdziesiątych najpierw uczestniczyłem w Ćwiczeniach Duchownych św. Ignacego Loyoli (4 tygodnie, co rok jeden tydzień), a później brałem w nich udział już jako kierownik duchowy.

W 2016 roku podjąłem posługę dawania Ćwiczeń czyli głoszenia tzw. konsyderacji oraz

kierownictwa duchowego. Wraz z o. Józefem Augustynem SJ przeprowadziliśmy kilka cykli tzw. Fundamentu Ćwiczeń Duchownych czyli pięciodniowego porządku Ćwiczeń.

W swoim życiu poznałem skuteczność propozycji św. Ignacego. Jako kierownik duchowy widziałem też niezwykłe działanie Boga w życiu wielu osób poprzez tę formę rekolekcji.

Wzbudziło się we mnie pragnienie, by podzielić się tą formą rekolekcji z innymi ludźmi. W związku z tym, że jest mi bardzo bliskie doświadczanie piękna przyrody poprzez surwiwal, postanowiłem połączyć te dwie sfery.

W tej inicjatywie dużym wsparciem i pomocą jest dla mnie o. Jan Konior SJ z którym współprowadzę cykl rekolekcyjny Czas Pustyni.

NASZA PUSTYNIA

Surwiwal to rzeczywistość bardzo bliska Ojcom Pustyni. Anachoreci przez wiele lat żyli w skrajnych warunkach na pustyni, to była prawdziwa szkoła przetrwania. Często obraz ich życia jest zbyt duchowy i wyidealizowany nie biorący pod uwagę ich zmagań z trudnymi warunkami i swoistej szkoły przetrwania.  Zaletą rekolekcji odbywających się w warunkach surwiwalowych jest ciekawy proces nazywany pedagogiką i edukacją przeżyć. Metoda ta zakłada koncentracje na aktywności fizycznej i przeżywaniu. W naszej pamięci  najmocniej zapisuje się to, z czym wiążą się silne uczucia. Dlatego też rekolekcje te łączą wpływ otaczającej nas natury i aktywności fizycznej.  Uczenie się zorientowane na działanie, stosował już Platon. Jest to metoda pedagogiczna związana z przygodą. Pozostawia głębokie ślady w pamięci i w całej psychice.

Ojcowie Pustyni bardzo rozwinęli tą metodę wprowadzając całą gamę czynności symbolicznych. Mamy liczne ślady takich działań w apoftegmatach (przypowieściach i sentencja mądrościowych).

NASZE INSPIRACJE

św. Ignacy Loyola CD nr 20

Podczas [sesji i rekolekcji] o tyle większą odniesie człowiek korzyść, o ile się bardziej oddali od przyjaciół i znajomych i od wszelkich trosk ziemskich (…)

[Sesje i rekolekcje] mają na celu odniesienie zwycięstwa nad samym sobą i uporządkowanie swego życia tak, by nie ulegać jakiemukolwiek nieuporządkowanemu przywiązaniu (...)

 

św. Ignacy Loyola CD nr 2

Nie ogrom wiedzy napełnia i nasyca duszę, lecz raczej wewnętrzne rozumienie rzeczy i smakowanie w nich.

 

Ks. Krzysztof Grzywocz

W czasie rekolekcji nie są najważniejszą nowe treści ale smakowanie i przeżywanie prawd podstawowych i najważniejszych(…) Nie od ilości wykonywanych czynności zależy sukces, ale od zakorzenia ich w Bogu.

To co pomaga w przezwyciężeniu trudności to obraz piękna przyrody.

ŻYJEMY ŚWIADOMIE
projekt czas pustyni
Beskid Niski - Nieznajowa

Zapraszamy do obejrzenia filmu z rekolekcji integralnych, które odbyły się we wrześniu 2018 roku na terenie Beskidu Niskiego.

projekt tu i teraz
Beskid Wyspowy - Lubogoszcz

Oto filmowe zaproszenie na kolejne rekolekcje integralne. Jeśli poszukujesz harmonii, jeśli pragniesz połączenia intelektu i duchowości z ciałem, ruchem i naturą - czekamy na Ciebie...
 

Film "Las Ciszy" powstał podczas sesji

"Asceza i wolność: spotkanie z Bogiem i człowiekiem" (marzec 2019).

Polskie Radio
WywiaD

Wysłuchaj

polskie radio
Wywiad - Piotr Słabek

Porozmawiajmy o milczeniu… o umiejętności trwania w ciszy, która kształtuje charakter. Bo cisza to nie tylko brak hałasu. To wewnętrzny ład i pokój, który daje siłę. Jak ją znaleźć? Jak wzmocnić poczucie własnej wartości? Dlaczego potrzebujemy do tego ciszy? Więcej instrukcji w audycji. 

Data emisji: 20.04.2019 r. o godz. 17:35

Z Piotrem rozmawiała Agnieszka Kozłowska-Łysko.

O NAS

Jesteśmy grupą ludzi, których połączyła pasja do natury, chęć dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. 

 

MIEJSCA

POLSKA

Beskid Wyspowy

Beskid Niski

Nizina Mazowiecka

 

KONTAKT
  • Facebook - Grey Koło
  • Szary Ikona YouTube

© 2018 by Kaja Kogut, educator&designer